fbpx
logo

Szlakiem starożytnych cywilizacji czyli Petra i Wadi Rum – Jordania

W styczniu 2019r. przemierzając rejony bliskiego wschodu odwiedziliśmy m.in. ukryte w górach miasto. Petra – bo o niej mowa to starożytne,  wykute w skale miasto w Jordanii, którego początki sięgają III w. p. n. e. Jest ono uznawane obok Wielkiego Muru Chińskiego, Tadż Mahal czy Machu Picchu za 7 cud świata (umieszczony na liście UNESCO w 1985r.). Przez setki lat miejsce to pozostawało całkowicie nieznane. Przez ponad 500 lat mieszkańcy Petry budowali  swoje miasto i monumentalne grobowce wykuwając je w okolicznych skałach. Niestety Petra była często niszczona przez trzęsienia ziemi, a ostatecznie opuszczono ją w VI w. n.e. Od tego czasu pomieszkiwali tu Beduini, którzy utrzymywali informacje o mieście w sekrecie. Petrę odkrył w 1812 r. szwajcarski podróżnik i orientalista Johann Burckhardt. Skalne miasto i ówczesna Jordania przykuły od tamtej pory uwagę świata, a w 1929 r. przybyła tu pierwsza ekipa archeologów. Nadal w wykutych jaskiniach mieszkają tam ludzie.

Do atrakcji starożytnego miasta prowadzi główny szlak, który rozpoczyna się klimatycznym, wąskim i ciągnącym się przez 1,5 km wąwozem. Aby dokładnie zwiedzić to miejsce potrzebujemy 2 dni. Za wejście na jeden dzień do Petry płaci się 50 dinarów (280 zł).

Do najważniejszych budowli Petry należą m.in.:

  • Al-Chazna –  sztandarowy i najsłynniejszy zabytek Petry. Wykuta w skale piętrowa budowla powstała ok. I-II w. n.e. (główne zdjęcie tego posta),
  • Ad-Dajr –  klasztor chrześcijański. Fasada mierzy 47 m wysokości i 48,3 m szerokości,
  • Kasr Bint Firaun – Pałac Córki Faraona, lub też świątynia Duszary,
  • Teatr – jeden z największych obiektów w Petrze, mieszczący od 6 do nawet 10 tysięcy widzów. Został wybudowany najprawdopodobniej w I w. n.e.,
  • Suchur al-Dżinn – skały dżinów, przedstawienie boga Duszary.

Petrę można zwiedzać także nocą… mimo, że nie mieliśmy tej przyjemności musi być to niesamowity widok (wystarczy zerknąć w Google, aby się przekonać <KLIK>). Wieczorem Beduini rozstawiają w wąwozie tysiące lampionów co daje spektakularny widok. W uzupełnieniu z wydobywającą się jordańska muzyką dodaje do całości romantycznego i niezapomnianego klimatu, który można poczuć podczas spaceru pomiędzy rozświetlonymi skałami kanionu Al Siq. Starożytne miasto zamienia się w najbardziej magiczne miejsce na świecie.

Z ciekawostek mogę dodać, że Petra stała się lokacją dla wielu produkcji filmowych, m.in.  „Indiana Jones – Ostatnia krucjata” Stevena Spielberga (z kolei w Wadi Rum – 5 pierwszych zdjęć, zostały nagrane sceny do filmu „Gwiezdne Wojny”). Według tradycji chrześcijańskich Petra była też miejscem ostatniego postoju trzech króli, którzy w hołdzie Dzieciątku Jezus wieźli do Betlejem kadzidło, złoto i mirrę.

Spacerując po Petrze miałem wrażenie, że jestem w innym miejscu niż wszystkie dotychczas mi znane – magicznym. Czułem się jak na planie filmu Indiany Jonesa. Jest to z pewnością jedno z najbardziej tajemniczych miast na świecie.

A oto kilkanaście fotografii z tych dwóch niesamowitych miejsc.

 

Wadi Rum


 

Petra

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook