fbpx
logo

Gori – Śladami Stalina / Cziatura – miasto kolejek linowych

Jesteśmy w Gori. Razem z Olą, Kasią, Agatą, Marcinem, Sławkiem, Grześkiem i Piotrkiem  eksplorujemy miasto, w którym czas zatrzymał się w poprzedniej epoce. Miasto znane głownie z tego, że to właśnie tutaj urodził się przywódca Związku Radzieckiego Józef Stalin tzw. „Czerwony Car” –  jeden z największych zbrodniarzy, którego nosiła nasza planeta. Gori podtrzymuje kult tego sławnego mieszkańca, gloryfikuje jego dokonania i przemilcza bolesną prawdę historyczną. Stalin obecny jest w Gori na każdym kroku i nadal jest obiektem dumy mieszkańców miasta. Gori funkcjonuje jako turystyczny punkt na mapie Gruzji dzięki wybudowanemu muzeum w całości poświęconemu Stalinowi. Oto kilkanaście zdjęć z tego wciąż komunistycznego miejsca:

 

Wejście do muzeum kosztuje 10 GEL (ok 14zł). Zainteresowani chcący zwiedzić wagon Stalina muszą dopłacić 5 GEL.

 

Salonka Stalina – opancerzony wagon  o wadze  83 ton (dwukrotnie więcej niż zwyczajny wagon) z kuloodpornymi szybami, którym dyktator objeżdżał swoje imperium. Wagon jest udostępniony dla zwiedzających od 9 maja 1985r. Stoi przy samym gmachu muzeum Stalina. W środku możemy zobaczyć sypialnie Stalina, kuchnię, toaletę z wanną oraz dużą część konferencyjną.

 

Dom w którym urodził się w 1878r. Ioseb Besarionis Dze Dżugaszwili czyli Józef Stalin. Dom ma dwoje drzwi i piwnicę. W jednym pomieszczeniu mieszkał właściciel, w drugim mały Józef z rodzicami. To tutaj Car Sowieckiej Rosji spędził pierwsze lata swego życia.

 

Muzeum Józefa Stalina – powstało w 1957r. Muzeum składa się z 6 sal przedstawiających życie i twórczość Stalina podzielonych ze względu na okres jego działalności. Możemy zobaczyć tu unikalne eksponaty, oryginalne przedmioty, tj. płaszcz Stalina, wieczne pióro, którym podpisywał dokumenty, czapkę, wiersze, listy, pamiątki czy telefon przez który rozmawiał. Atmosfera tego miejsca nieco przytłacza, tym bardziej znając zbrodniczą działalność dyktatora.

 

Blokowiska w postkomunistycznym Gori mogą przestraszyć. To jedno z wielu zamieszkałych osiedli w tym 55 tys. mieście.

 

 

Cziatura – miasto kolejek linowych

Miejsce w którym czas się zatrzymał czterdzieści, a może więcej lat temu. W tym zniszczonym mieście znajduje się 17 kolejek linowych dzięki którym mieszkańcy przemieszczają się między centrum a położonymi wysoko osiedlami oraz zakładami przemysłowymi (najczęściej są to zakłady przetwórcze manganu). Z góry można zobaczyć panoramę postsowieckiej spuścizny i smutne pamiątki za czasów świetności tego miasta.

Przejazd kolejką to ten moment życia, kiedy strach i niepewność miesza się z ekscytacją – jednak warto.

 

Wciąż zamieszkałe stare blokowiska, do których najłatwiej dostać się kolejką linową.

 

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook